Меню
Назад » » 2012 » Грудень » 22

Перший крок медичної реформи на Олевщині

Розмови про медичну реформу тривають давно, але досить опосередковано. І ось нарешті, своїм крилом реформа торкнулася й Олевщини: 26 листопада депутати районної ради на XV позачерговій сесії розглянули питання порядку денного «Про ліквідацію відділення та пункту швидкої допомоги і передачі їх майна зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району в спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст області». Питання викликало жваве обговорення, підсумком якого стало те, що для прийняття рішення голосів не вистачило: 22 - «за» (необхідно, як мінімум, - 26), 1 - «утримався», 9 - «проти».

Та вже на наступній сесії 27 грудня питання знову буде у порядку, денному. Ми вирішили почути аргументи сторін. Першою нашою співрозмовницею стала начальник відділу охорони здоров'я Олевської РДА Н.І.Біленець, яка наголосила, що розгляд даного питання відбувався на виконання Закону України від 05.07.2012 р. «Про екстрену медичну допомогу», а також відповідно до розпорядження голови Житомирської облдержадміністрації №377 від 01.11.12 р. та рішення 12-ї сесії Житомирської обласної ради VI скликання від 22.11.2012 р. № 698 «Про створення комунальної установи «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Житомирської обласної ради», де рекомендувалось на сесіях районних рад прийняти рішення про ліквідацію відділення та пункту швидкої допомоги і передати їх майно зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району в спільну власність територіальних громад області.Найбільшу суперечку викликало, на думку Наталії Іванівни, не необхідність самої реформи, а одне слово у проекті рішення - «ліквідувати». Хоча це є формальним кроком, який по суті означає реорганізацію, в ході якої відділення «швидкої» допомоги перейдуть із районного підпорядкування до обласного - до вже створеного обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Які це матиме переваги? Н.І.Біленець вважає, що:
по-перше, покращиться фінансування, бо воно буде здійснюватися з обласного бюджету. Це дасть можливість провести заміну старих машин, провести оснащення реанімобілів для екстреної медичної допомоги сучасним обладнанням та медичними препаратами. Так, зокрема, в м.Козятині (Вінницька область), де побували представники нашого району, для надання екстреної допомоги використовується навіть авіація, відділення «швидкої» допомоги оснащені комп'ютерами, новими меблями.

По-друге, покращиться використання машин «швидкої» допомоги, які будуть задіяні лише для екстрених невідкладних викликів. Машини будуть обладнані навігаторами і оперативно виїжджатимуть на виклик за 10-20 хвилин (у віддалені села - за більший час). Спочатку буде діяти номер «103», згодом - «112», виклики прийматимуть на диспетчерському пункті в Житомирі чи Коростені й передаватимуть диспетчерам у наш район.

По-третє, на машинах «швидкої» допомоги обов'язково будуть як фельдшери, так і лікарі, які за допомогою сучасної техніки будуть мати можливість консультуватися, при потребі, з колегами обласного рівня.
Тож, реформування «швидких» - це перший крок медичної реформи на Олевщині. На цьому етапі протягом року має бути завершено реорганізацію саме первинної медичної допомоги. Дані заходи спрямовані на підвищення доступності надання медичної допомоги населенню, на чітке розмежування первинного, вторинної та третинного рівнів медичної допомоги.

«Вищеназваний Закон має вступити в дію з 1 січня 2013 року. Ми сподіваємося, що його реалізація матиме позитивні наслідки для населення нашого району» - завершила розмову Н.І.БІленець.
Для детального вивчення долі «швидкої» до-помоги на сесії районної ради 26 листопада була створена депутатська робоча комісія, до складу якої увійшли представники усіх партій райради: В.М.Троян, М.І.Садовий, С.А.Минюк, А.І.Миндра, В.М.Бабич, В.П.Близнюченко, О.І.Сорока, Ю.В.Халімончук.

6 та 19 грудня відбулись два засідання комісії, на останньому з них побував й представник «Незалежної». Засідання проходило досить емоційно, але завершилося прийняттям спільного документа - узгодженого проекту рішення щодо реорганізації відділення «швидкої» допомоги для розгляду на наступній сесії 27 грудня. По завершенню засідання вдалось поспілкуватися з кількома її активними учасниками: як із складу «опозиційної» меншості, зусиллями яких питання було направлено на доопрацювання, так і з представників влади - щодо потреби створення даної комісії і результативності її роботи. 

В.М.Троян («Українська платформа») зазначив, що дане питання було винесено на сесію без вивчення, без попереднього обговорення та висвітлення в районній пресі до сесії. Саме тому ряд депутатів виступили «проти». Їх позиція, а також недостатня явка депутатів від провладної більшості, дали можливість відкласти питання, щоб більш ретельно підійти до проекту рішення. «Ми розуміємо, що закон недолугий, але його не переплигнеш... тому в інтересах району, щоб не було проблем із фінансуванням ЦРЛ, проголосувати «за». Хоча зрозуміло, що проблем із організацією роботи Центру буде чимало: у великих містах створять для його роботи ідеальні умови, а на периферії будуть проблеми.
Насторожує те, що вибудовується вертикаль - підпорядкування зверху донизу, наростання недовіри районному рівню... Нащо нам закон, який створює додаткові проблеми? Хай би у район дали більше фінансування! Можливо, єдина мета цих змін - передати з часом майно комунальної власності у приватні руки».

Занепокоєння з приводу початку медичної реформи висловив й В.М.Бабич (КПУ), який наголосив, що реформи, які здійснює влада, ведуть до негативних наслідків, навівши, як приклад, реформи у сільському господарстві та промисловості, які привели до знищення українського виробника. «Ми не віримо у цю реформу, це черговий експеримент з населенням України. Тому ми будемо голосувати проти. Нам говорять про передачу, але фактично ліквідовується відпрацьована система надання невідкладної медичної допомоги. Ми не віримо у позитив ні завтра, ні через 2-3 роки. Навпаки, буде дисбаланс між тим, що було, і тим, що створюється».

Ю.В.Халімончук («Сильна Україна») висловився щодо існуючої практики прийняття рішень районною радою нинішнього скликання, коли більшість рішень приймаються «сирими» - без обговорення, достатнього вивчення - «на автоматі, пише голосують... Щоб виробляти нормальні рішення, треба радитися, бо ми ж рада, а не проводити сесію за 20 хвилин...Чому дане питання не винесли на соціальну комісію? Потім можуть бути соціальні проблеми...».

Важливість серйозного підходу до даного питання, результативність роботи депутатської комісії, підкреслив й М.І.Садовий («Партія регіонів»), якого як головного лікаря ЦРЛ, найбільше хвилює дана реорганізація: «Виникає цілий ряд проблем, хто їх має вирішувати? Наприклад, треба вколоти наркотик хворому на дому, на руки видати його не можна... Хто буде виїжджати, якщо «швидка» вже не зможе? І таких питань багато...Наприклад, як привезти хірурга на операцію?». Він висловив сподівання, що відповіді на ці та інші питання вдасться отримати на найближчій нараді в Житомирі, яка відбудеться 20 грудня...

Голова Олевської РДА А.В.Дяченко, який долучився до розмови під її завершення, наголосив на важливості прийняття рішення щодо передачі майна відділення «швидкої» допомоги в обласну власність, що дасть можливість вкладати у його розвиток кошти. Він погодився, що в обласних ЗМІ не проводилась необхідна роз'яснювальна робота щодо медичної реформи. На питання, чи вірно депутати виступили на сесії проти проекту рішення щодо «ліквідації» відділення «швидкої» допомоги, голова РДА зазначив: «Для цього й потрібні депутати, щоб вони нас поправляли...».

Подібні думки висловив й В.П.Близнюченко, керуючий справами районної ради (і на комісії, і пізніше - в окремій бесіді): попередній проект рішення виявився непідготовленим, а саме питання - недостатньо вивчене. У новому проекті рішення, яке погодили члени робочої комісії, вже немає відлякуючого слова «ліквідація», а йдеться «Про передачу майна комунальній установі «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Житомирської обласної ради». У пункті 1 пропонується «Передати основні засоби та матеріальні цінності, що знаходяться на балансі комунальної установи «Олевська центральна районна лікарня Олевської районної ради зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст області для організації відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги в Олевському районі згідно з переліком у додатку».
(У додатку - 77 одиниць майна, в т.ч. й три автомобілі балансовою вартістю 233091 гривні, які формально переходять у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст області, але фактично залишаються в Олевському районі для обслуговування його жителів - ред.).

Якщо майно «швидкої» допомоги передається в обласну власність, то, згідно п.2 проекту рішення приміщення ЦРЛ, де знаходиться відділення «швидкої», будуть віддані КП «Центр екстреної медичне допомоги та медицини катастроф» в оренду терміном на 5 років з оплатою одна гривня в рік.

  
Резюме. Реформування системи надання невідкладної медичної допомоги населенню викликає занепокоєння у багатьох, виникає багато питань, на які поки що немає відповідей. Наприклад, як, хто буде виїжджати до хворого (і чи до кожного?) вже з 1 січня? Що буде з працівниками «швидкої», чи не будуть скорочені робочі місця? Скільки коштів буде виділено на потреби «швидкої» у 2013 році (у поточному році ці затрати становили 2 млн. 600 тис. гривень). І головне: чи покращиться рівень надання невідкладної медичної допомоги населенню?
Відповіді отримаємо згодом. Сподіваємося, що позитивні - не так, як у присказці: «Хотілось як краще, а вийшло як завжди»...
В.Чепік, газета "Незалежна" від 21.12.2012
Додав новини news_kor
avatar
-1
3
Не дивно, що ті 7 депутатів-опозиційників, які разом з нами 26.11. виступили проти ліквідації швидкої, вчора порозумілися з владою. Чому?
avatar
1
2
Геть реформаторів з району...
avatar
-1
1
Недолугі 20-річні реформи всього і вся привели до руйнації промисловості, с/г та соціальної інфраструктури. До 2-х річної "оптимізації" малих шкіл, "реорганізації" сільськ. лікар. амбулаторій, скорочення рейсів дизель-поїздів, які влада має наміри продовжувати і в 2013р, додалася покищо швидка допомога, а подалі може появитися і ЦРЛ. У нас є великі сумніви, що паралельно з екстр. допомогою буде якісно працювати "народна" швидка. Нема віри у їхні "благие" наміри. Комуністи - проти і закликаємо колег депутатів нас підтримати. Ми будемо 27.12. наполягати на врахуванні суттєвих зауважень і поправок Бабича В.М., Ю.Халімончука, В.М.Трояна по пустій і водянній програмі економічного і соціального розвитку на 2013. З року в рік це програми не розвитку, а занепаду. І на завершення. Ми, громадськість, маємо привчити владу з таких важливих і болючих питань радитися з людьми: сходи сіл, селищ, міста, а потім - на райраду. То вже буде народна воля і бог йому суддя.
Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]