Меню
ВХІД Вхід і реєстрація
Назад » » » » Добавити матеріал

Без змін Конституції проводити реформу місцевого самоврядування і територіальної організації влади неможливо

Олександр Слобожан зазначив, що три роки тому була прийнята Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, де була закладена норма щодо створення місцевих державних представництв – префектів, замість місцевих державних адміністрацій. Основною функцією префектів має стати контрольно-наглядова. Така модель, наприклад, запроваджена у Франції. «На сьогоднішній день Україна є єдиною країною в світі, де місцеві державні адміністрації виконують функції виконавчих органів обласних і районних рад, тобто одночасно виступають і як органи державної влади, і як виконавчі органи, отже, виникає дублювання функцій», – підкреслив Олександр Слобожан. Він наголосив, що «Президент два роки тому вніс до Парламенту зміни до Конституції, де був вже закріплений розділ про префектури і ці зміни були прийняті в першому читанні».

Як підкреслив Олександр Слобожан, Асоціація міст України категорично виступає проти надання місцевим державним адміністраціям функцій щодо контролю органів місцевого самоврядування. «Вони конкурують за ресурси і повноваження з органами місцевого самоврядування. Крім того, в них немає фахового персоналу і, найголовніше, фінансування. Мінфін, до речі, також не підтримав законопроект Мінрегіону, а секретаріат Кабміну вказав на корупційні ризики у ньому», – підкреслив Виконавчий директор АМУ.

Щодо пропозицій Асоціації міст України, то Олександр Слобожан наголосив: «По-перше, треба повернути до порядку денного зміни до Конституції. Прийняти їх у другому читанні, потім в третьому і, зрештою, в цілому». За його словами, саме Конституція визначає основи системи влади і без відповідних змін конституційного характеру проводити реформу місцевого самоврядування і територіальної організації влади неможливо. «Нам треба оптимізувати адміністративно-територіальний устрій, і замість п’ятисот адміністрацій, які на сьогоднішній день є, зробити сто префектур, які охоплять більше території, ніж адміністрації. Вони будуть займатися суто контрольними і наглядовими функціями, координувати на місцях представництва центральних органів виконавчої влади», – зазначив Виконавчий директор АМУ.

За його словами, контроль буде ефективним лише тоді, коли буде залучена громадськість. «У Парламенті зареєстровано декілька важливих законопроектів, які стосуються публічного і громадського контролю. Я думаю, це риторичне питання хто краще може контролювати місцеву владу – мешканці, які проживають в цьому місті, або, наприклад, якийсь бюрократ, який сидить в області за 200 кілометрів від населеного пункту і не знає певної специфіки», – переконаний Олександр Слобожан. Для посилення ефективності контролю, як зазначив він, «необхідно, по-перше, посилити прозорість діяльності органів місцевого самоврядування: звітування, громадські слухання, механізм місцевих ініціатив; по-друге, надати громадськості більше повноважень в плані саме контролю».

Олександр Слобожан розповів, що зараз є, наприклад, ініціативи громадськості по відкликанню місцевих депутатів. У багатьох містах працює такий інструмент, як бюджет участі – коли самі мешканці подають заявку на фінансування того чи іншого проекту і самі ж здійснюють контроль. «Громада вирішує, чи потрібен їй у мікрорайоні фонтан, який хоче встановити місцева влада, або ж їй потрібна відремонтована дорога… Посилення публічного контролю є реальним механізмом для підвищення ефективності місцевої влади», – зазначив Олександр Слобожан.

Джерело: Перейти

Додав ProSvet
Ніхто не наважився залишити свій коментар.
Будь-те першим, поділіться думкою з іншими.
Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]